otwarcie wystawy online

inside out

Na początku marca były przede wszystkim plany: liczne premiery, festiwale, sesje zdjęciowe. Z dnia na dzień rozdzwonił się telefon: po kolei wszyscy odwoływali umówione zlecenia. Większość historii młodych artystek i działaczek kultury brzmi podobnie. Były przygotowania do spektaklu, zajęcia z dziećmi czy planowane wyjazdy. Potem zostały w domach. 

inside out

„INSIDE OUT” to rezultat dwunastu sesji fotograficznych. Dwanaście kobiet – artystek, których działania twórcze na co dzień są oglądane przez licznych odbiorców. Niektóre regularnie występują przed obiektywem, niektóre wolą chować się za swoimi pracami. W czasie pandemii zgodziły się na nietypowe spotkanie – zaprosiły Klaudynę do swoich mieszkań i pozwoliły się zobaczyć.

Zdjęcia w ramach projektu powstały bez wychodzenia z domu – zarówno fotografki, jak i bohaterek. Były realizowane komórką lub komputerem – przez webcamerę podczas wideorozmowy. Odbija się to miejscami na ich jakości, jednak celem projektu było pokazanie, że w dzisiejszych czasach to nie sprzęt tworzy zdjęcie, lecz twórca, zaś najważniejsze w fotografii jest to, co nieuchwytne – idąca za nimi opowieść, historia. 

Czy fakt, że zdjęcia nie zostały zrobione swoim aparatem, nie sprawia, że oddaje częściowo władzę nad fotografią? – Taka sesja niemal niczym nie różni się od normalnych działań fotograficznych, jeśli chodzi o przygotowania, które muszę wykonać, czyli znalezienie i zorganizowanie przestrzeni, wymyślenie kadru, obróbkę, itd. – opowiada Klaudyna. – Komórka bohaterki jest moim aparatem, ale to ja robię zdjęcia. Z tej nietypowej przewrotności – niejednoznaczności kierunku oka aparatu powstał tytuł projektu. Gdy wyjście na zewnątrz jest niemożliwe, trzeba wejść w siebie, co – paradoksalnie – autorka właśnie chciała pokazać… na zewnątrz.

Zapraszamy na otwarcie wystawy online w piątek, 8 maja o 20:00
https://www.artsteps.com/view/5ea6bb34fab2d6738fb0b747
(link do wystawy będzie aktywny 8.05 od 20:00)

Na zdjęciach:
Dominika Feiglewicz, Ania Nowak, Iwona Olszowska, Maja Pankiewicz, Kira Pietrek, Jagoda Pietruszkówna, Zuzanna Skolias – Pakuła, Dominika Słowik, Anna Stela, Marlena Suder, Krystyna Lama Szydłowska, Kornelia Trawkowska
🖤

 

KLAUDYNA SCHUBERT
Fotografka, reżyserka światła. Na co dzień pracuje dla licznych instytucji kultury,  najchętniej fotografuje teatr i oryginalne formy artystycznego wyrazu. Autorka fotografii do książek oraz projektów fotograficznych, które były prezentowane w ramach wystaw indywidualnych (m.in. „Dance until we are lost” [2021], „INSIDE OUT” [2020]) i zbiorowych. Pięciokrotna finalistka Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
W teatrze zajmuje się również reżyserią światła, za które była odpowiedzialna w spektaklach, m.in. „Danton” (Teatr im. J. Słowackiego), „Upiory” (Teatr Wybrzeże), „Tajemniczy ogród” (Teatr Łaźnia Nowa), „Węgla nie ma” (Teatr Śląski), „Milczenie” (Teatr Polski w Bielsku-Białej), „Goście Wieczerzy Pańskiej” (Nowy Teatr), „WOYZECK” (Nowy Teatr w Poznaniu), „niemęski” (Narodowy Teatr Stary w Krakowie), „Głośniej się nie da?” (Wrocławski Teatr Lalek) .

www.klaudynaschubert.eu